Ενημερωτική δράση της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων σε Συνεργασία με τον Βρεφονηπιακό Σταθμό “Η Μέριμνα”

Τη Δευτέρα 11-12-23 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία ενημερωτική δράση της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων σε συνεργασία με τον Βρεφονηπιακό Σταθμό «Η Μέριμνα».

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στους χώρους του σταθμού, παρουσία πλήθους γονέων και κηδεμόνων των παιδιών του σταθμού.
Πραγματοποιήθηκαν ομιλίες από μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Ψυχολογίας και του Τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία,  οι οποίες επικεντρώθηκαν σε θέματα που αφορούν τις δεξιότητες επικοινωνίας γονέα-παιδιού, το μαθησιακό περιβάλλον στο σπίτι και το ρίσκο στο παιχνίδι στην πρώιμη παιδική ηλικία.
Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, οι γονείς είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήσεις και να μοιραστούν εμπειρίες.

Στις ομιλίες συμμετείχαν:

η κα Γκαντώνα Γ., Επίκουρη Καθηγήτρια Συμβουλευτικής Ψυχολογίας του Τμήματος Ψυχολογίας,
η κα Καραβίδα Β., Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Αγωγής, Φροντίδας & Διατροφής Βρέφους-Νηπίου, του Τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία,
η κα Νικηφορίδου Ζ., Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Παιδαγωγικών στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία, του Τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία.

Η Κοσμήτορας της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών

Αναστασίου Σοφία